Цитати Нікколо Макіавеллі

Наймана армія небезпечна недбайливістю, союзницька – доблестю і відвагою.

Злодійська завуальована форма величчю і душевною широтою, здатність на яку у противників добра нажаль відсутня.

Щоб менше шкоди приносили образи – їх наносять багато і часто. Благодійність стає ефективною довгі літа, якщо її розтягнути в часі і в просторі. – Нікколо Макіавеллі

Щоб зберегти самодержавство, государ не може постійно чинити добро, йому доводиться скалити зуби, користуючись батогом по мірі потреби.

Горе буде тому, хто примножує чужий вплив, яке досягається силою і грошима. Тому тупе служіння ідолу веде до зради, недовіри і страти.

Макіавеллі: Не злато пружина війни, а доблесні воїни удачі. Бо за метал не придбаєш любов до гробу і відданість солдатів, а хоробрі і вмілі воїни дістануть собі золота завжди.

Справжні творці вселенських законів королівських і республіканських зобов’язані усунути всяку надію на безкарність і твердо стримати людську користь в певних рамках.

Хто думав головою і діяв руками, не покладаючись на удачу, той довше керував державою.

Поки потреба не змусить людей на добро, вони завжди погані.

люди завжди погані, поки їх не примусить до добра необхідність.

Кожен бачить, яким ти здаєшся, мало хто відчуває, яким ти є.

Кохання зі страхом ніколи не ужитися.

Гідну осуду помилку робить той, хто не враховує своїх можливостей і прагне до завоювань будь-якою ціною.

Государ не повинен мати ні інших помислів, ні інших турбот, ні іншої справи, окрім війни, військових встановлень і військової науки, бо війна є єдиний обов’язок, який правитель не може покласти на іншого.

Щоб дізнатися, що повинно статися, досить простежити, що було… Це відбувається від того, що всі людські справи робляться людьми, які мали і завжди матимуть одні і ті ж пристрасті і тому неминуче будуть повинні давати одні й ті ж результати.

Ніколи не буде ні міцною, ні довговічною та влада, яка спирається на наймане військо.

І все-таки я вважаю, що натиск краще, ніж обережність, бо фортуна — жінка, і хто хоче з нею порозумітися, повинен бити її і штовхати — таким вона піддається швидше, ніж тим, хто холодно береться за справу. Тому вона, як жінка, – ” подруга молодих, бо вони не такі обачні, більш відважні та з більшою зухвалістю її приборкують.

Государ завжди повинен радитися з іншими, але тільки коли він того бажає, а не коли того бажають інші; і він повинен осаджувати всякого, хто надумає, непроханий, подавати йому поради.

І все ж, заради того, щоб не втратити свободу волі, я припущу, що, може бути, доля розпоряджається лише половиною всіх наших справ, іншу ж половину, або близько того, вона надає самим людям.

Війна – непогана справа, якщо на броні видно відблиски надії.

Язик і мова допомагають людям приховувати свої думки.

Якими засобами можу я присоромити людей, які народилися і виросли без поняття про честь? Чому вони повинні мене поважати, коли вони мене не знають? Якими богами і святими я змушу їх клястися — тими, яких вони поважають, або тими, над якими кощунствуют? Не знаю, кого вони поважають, але кощунствуют вони над усіма. Можна взагалі вірити клятвам, даним перед істотою, над яким знущаються? Як можуть вони, глумлячись над Богом, поважати людей?
Цитати Сергія Єсеніна

Дивіться також:  Цитати Білла Каулітца

З усіх звірів нехай государ уподібниться двом: леву і лисиці. Лев боїться капканів, а лисиця — вовків, отже, треба бути подібним лисиці, щоб вміти обійти капкани, і леву, щоб відлякати вовків.

Народні маси мудрішими і постояннее государя.

Хто має гарне військо, знайде і добрих союзників.

Не можна вірити тому, що бачиш в спокійний час.

До зброї слід вдаватися в останню чергу, коли інші засоби виявляться недостатніми (невірно приписаний; насправді ця цитата належить Тіту Лівію)

Воістину пристрасть до завоювань — справа природна і звичайне.

Бо уми бувають трьох родів: один все осягає сам; інший може зрозуміти те, що осягнув перший; третій — сам нічого не осягає і постигнутого іншим зрозуміти не може. Перший розум — видатний, другий — значний, третій — негідний.

Я порівняв би долю бурхливій річці, яка, разбушевавшись, затоплює береги, валить дерева, трощить житла, вимиває та намиває землю: всі біжать від неї геть, все відступають перед її натиском, безсилі його стримати. Але хоч би й так, — хіба це заважає людям вжити заходів обережності в спокійний час, тобто звести загородження і греблі так, щоб, вийшовши з берегів, річка або кинулася в канали, або зупинила свій нестримний і небезпечний біг?

Пізнання майбутнього через минуле полегшується ще й тим, що окремі народи, як можна переконатися, протягом тривалого часу збережуть одні і ті ж звичаї.

Обманюючись в загальних питаннях, що люди ніколи не обманюються у приватних.

Не вір, коли якийсь лицедій кричить, що життя йому відрада, мовляв. Легше, ніж жити серед людей, у хліві зі свинями помиї тріскати.

Дивись своєї долі в обличчя, уникай зла, але коли не можеш його уникнути терпи чекає тебе розплату як чоловік, не падай духом, не розслабляйся, як жінка.

Справи, неугодні підданим, государі повинні покладати на інших, а угодні — виконувати самі.

Государ не може вибирати собі народ, але може вибирати знати, бо його право карати і милувати, наближати і піддавати опалі.

Уми бувають трьох родів: один все осягає сам; інший може зрозуміти те, що осягнув перший; третій – сам нічого не осягає і постигнутого іншим зрозуміти не може.

Війни починаються, коли ви їх починаєте, але вони не зупиняються, коли ви цього захочете (варіант: Війни починаються з вашої волі, але не припиняються за вашим бажанням).

Війна солодка того, хто її не бачив.

Найголовніше ж для государя — поводитися з підданими так, щоб ніяке подія, ні погане, ні хороше, не змушувало його змінити свого поводження з ними, так як, якби важкий час, зло робити пізно, а добро марно, бо його вважатимуть вимушеним і не віддадуть за нього вдячністю.
Цитати Альбера Камю

Дивіться також:  Цитати Анни Гавальд

Війни не можна уникнути, її можна лише відстрочити — до вигоди вашого супротивника.

В силу своєї природи людина не може мати одні чесноти, ні неухильно їх дотримуватися, то розумного государеві слід уникати тих вад, які можуть позбавити його держави, від інших же — утримуватися по мірі сил, але не більше.

Гідну осуду помилку робить той, хто не враховує своїх можливостей і прагне до завоювань будь-якою ціною.

Людське честолюбство не знає меж: спочатку люди прагнуть захистити себе від образ, а потім самі готові образити ближніх.

Війни починаються за бажанням, а закінчуються по можливості.

Людина обачна, не вміє стати відважним, коли це необхідно, стає причиною своєї загибелі.

Государ, чий місто добре укріплений, а народ не озлоблений, не може піддатися нападу.

Народ, який звик жити під владою государя і завдяки випадку став вільним, з працею зберігає свободу.

Насправді, немає більш дієвого методу поневолити місто, ніж його руйнування.

Государю немає необхідності володіти всіма чеснотами, але є пряма необхідність виглядати володіє ними.

Государ, якщо він бажає утримати в покорі підданих, не повинен рахуватися з обвинуваченнями у жорстокості.

Краще програти з своїми, ніж виграти з чужими, бо не істинна та перемога, яка здобута чужою зброєю (мова йде про доцільність використання союзних або найманих військ).

Господь не все творить своїми руками, щоб не позбавляти нас вільного розуму і частини заслуженої слави.

Люди, вірячи, що новий правитель виявиться краще, охоче повстають проти старого, але незабаром вони на досвіді переконуються, що помилилися, бо новий правитель завжди виявляється гірше старого.

Коли немає здорового глузду, Не будуть довговічними держави, Де змін суцільний гармидер.

Щоб збагнути сутність народу треба бути государем, а щоб осягнути природу государів, треба належати до народу.

З ворогом можна боротися двома способами: по-перше, законами, по-друге – силою. Перший спосіб притаманний людині, другий – звіру.

Сховай те, що говориш сам, дізнайся те, що говорять інші і станеш справжнім князем.

Держави купуються або своїм, або чужою зброєю, або милістю долі, або доблестю.

Помиляється той, хто думає, що нові добродійства можуть змусити великих світу цього забути про старі образи.

добрими справами можна накликати на себе ненависть так само, як і поганими.

Будь-яка зміна прокладає шлях іншим змінам.

Люблять государів на власний розсуд, а бояться — на розсуд государів, тому мудрому правителю краще розраховувати на те, що від нього залежить, а не від когось іншого.

А треба знати, що немає справи, якого пристрій було б важче, ведення небезпечнішим, а успіх сумнівнішим, ніж заміна старих порядків новими.

Тут відбувається те ж саме, що з сухоти: лікарі кажуть, що на початку цю хворобу важко розпізнати, але легко вилікувати; якщо ж вона запущена, то її легко розпізнати, але вилікувати важко. Так само і в справах держави: якщо своєчасно виявити зароджується недуга, що дано лише мудрим правителям, то позбутися від нього неважко, але якщо він запущений, так що всякому видно, то ніяке зілля вже не допоможе.
Цитати Макса Фрая

Дивіться також:  Цитати Лао Цзи

Така людська натура, що побачивши добро від того, від кого чекали зла, люди прив’язуються до благодійникам.

Марнуючи чуже, ти додаєш собі слави, тоді як марнуючи своє — ти тільки собі шкодиш.

Може виникнути суперечка, що краще: щоб государя любили, чи щоб його боялися. Кажуть що найкраще, коли бояться і люблять одночасно; проте любов погано уживається зі страхом, тому якщо вже доводиться вибирати, то надійніше вибрати страх.

Важку хворобу спочатку легко вилікувати, але важко розпізнати, коли ж вона посилилася, її легко розпізнати, але вже важко вилікувати.

Та війна справедлива, яка необхідна, і то зброю священне, на яке єдина надія.

Чужі обладунки або широкі, або тісні, або занадто громіздкі.

Помисли людські завжди погані, поки до добра не змушує необхідність.

Проте в дійсності хто менше покладався на милість долі, той довше утримувався у влади.

Треба знати, що з ворогом можна боротися двома способами: по-перше, законами, по-друге, силою. Перший спосіб притаманний людині, другий — звіру; але так як перше часто недостатньо, то доводиться вдаватися і до другого.

Дружбу, яка дається за гроші, а не набувається величчю і шляхетністю душі, можна купити, але не можна утримати, щоб скористатися нею у важкий час.

Людей слід або пестити, або знищую, бо за мале зло людина може помститися, а за велике — не може; з чого випливає, що наноситься людині образу треба розрахувати так, щоб не боятися помсти.

Хто менше покладався на милість долі, той довше утримувався у влади.

Государю, який сам не володіє мудрістю, марно давати добрі поради.

Всякий бачить, що ти здаєшся, мало хто відчуває, хто ти насправді.

Я хочу потрапити в пекло, а не в рай. Там я зможу насолоджуватися товариством пап, королів і герцогів, тоді як рай населений одними жебраками, ченцями і апостолами.

Люди не зможуть бути ні повністю добрими, ні повністю поганими.

Відстань між тим, як люди живуть і як повинні б жити, настільки велика, що той, хто відкидає дійсне заради належного, діє скоріше на шкоду собі, ніж на благо, тому що, бажаючи сповідати добро у всіх випадках життя, він неминуче загине, зіштовхуючись з безліччю людей, далеких добру.

Презирство і ненависть підданих – це те саме, чого государ повинен найбільше побоюватися.

Про розум правителя насамперед судять по тому, яких людей він до себе наближає; якщо це люди віддані і здатні, то можна завжди бути впевненим у його мудрості, бо він умів розпізнати їх здібності і утримати їх відданість. Якщо ж вони не такі, то і про государя укладуть відповідно, бо першу помилку він вже зробив, обравши поганих помічників.

Честолюбство – таке сильне людське почуття, що як би високо ми не забиралися, ми ніколи не відчуваємо задоволення.

Лише ті способи захисту гарні, ґрунтовні і надійні, які залежать від тебе самого і від твоєї доблесті.

Можливо вас зацікавить